Anasayfanız yapın    Favorilerine Ekle   E Mail   Tlf : 0 216 355 0 999   Otel ekle  Arama  
Tatil FM
Ana sayfa Oteller Gezi Yerleri Foto Galeri Video Balayı Tatil FM Acenteler Rent a car Tatil
 » Kategoriler

Afyon

Antalya

Aydın

Balıkesir

Denizli

Doğu Anadolu

Gezi Notları

Istanbul

İzmir

Karadeniz

Muğla

Yurt Dışı
 » Seçme oteller

- Fethiye

Agdaki Kayik

Akçay

Akçay Turizm

Akdag

Alanya

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Kalesi

Alanya Surlari

Alaska

Altınoluk

Antalya Hamamlari

Antalya Magaralari

Antalya Müzesi (Merkez)
    

Bodrum Plajlari

 Bodrum`da gündüzleri hayat yokmus gibi sokaklar bombos olur bunun nedeni ise insanlarin gündüz saatlerinde Bodrum`da bulunan koylara ve plajlara akin etmesindendir. Plaj için o kadar çok seçenek mevcut ki sizlere klavyemizin yazdigi kadari ile anlatmaya çalisacagim. Bodrum plajlari Türkiye`nin bir baska yerinde olmayan güzelliklere sahiptir. Iste bazi Bodrum plajlari:


Güvercinlik : Bodrum’a 25 km. uzaklikta, yesil ve mavinin iç içe geçtigi harika güzellige sahip bir koydur. Güvercinlik bu dogal ve doyumsuz güzelligi yaninda, karsisinda bulunan Salih Adasi ile de ilgi çekmektedir.

Torba : Bodrum’a 5 km. uzaklikta sakin bir köydür. Çam ve zeytin agaçlarinin yesilligi ile piril piril bir denizin kaynastigi sirin ve hareketli bir koy olan Torba’dan Didim, Milet ve Priene’ye tekne turlari yapilmaktadir.

Gölköy : Bodrum’un 13 km. kuzeyinde bulunan Gölköy, çam, mandalina ve palmiye agaçlarinin serin bir denizle birlestigi doga harikasi yörelerimizden biridir.

Gündogan : Insan elinin az degdigi, güzelligini en dogal biçimiyle hala korumakta olan Gündogan Koyu, Bodrum’a 18 km. uzaklikta olup mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

Yalikavak : Bodrum’a 18 km. uzaklikta bulunan köy, yarimadanin kuzeybatisindadir. Yel degirmenleri, denizi, baligi ve narenciyesi ile ünlü olan Yalikavak’in bir diger özelligi de en ünlü süngercilerin buradan çikmasidir.

Gümüslük :Yarimadanin en eski yerlesim birimlerinden biridir. Bölgede Tavsan Adasini karaya baglayan eski limanin kalintilarini yer yer görebilmek mümkündür. Berrak denizi ve baligi ile ünlü olan Gümüslük ayrica flora yapisinin zenginligi ile de dikkat çekicidir.

Kadikalesi : Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Kadikalesi, Bodrum’a 23 km. uzaklikta olup adini Helenistik dönem mimarisinin örneklerinden olan kale kalintisindan almistir.

Turgutreis : Adini ünlü Türk denizcisi Amiral Turgut Reis’ten alan kasaba Bodrum’dan sonra yarimadanin en kalabalik yerlesim merkezidir. Gün batiminin en güzel izlendigi yerlerden biri olan Turgut Reis mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

Akyarlar : Nefis bir kumsala ve piril piril bir denize sahip olan koy, Bodrum’a 13 km. uzakliktadir. Antik adi Arhialla olan Akyarlar, sörf için son derece uygun kosullara sahip olmasi ile dikkat çekici olmaktadir.

Bagla : Yarimadanin en güzel koy ve plajlarindan birine sahip olan Bagla, kamp yapmaya oldukça elverisli olup Bodrum’a 14 km. uzakliktadir.

Aspat : Yöresel türkülerde adi geçen Aspat’in eski adi Aspartos’tur. Bagla’dan sonra deniz kiyisinda yükselen bölgede, Klasik Çag’dan günümüze dek gelen çesitli uygarliklarin kalintilari görülebilmektedir.

Ortakent : Mandalina bahçeleri ve ilik denizi ile ünlü olan Ortakent Bodrum’a 14 km. uzaklikta olup Bodrum’daki köy yasamini gözlemlemek için en uygun noktalardan biridir.

Bitez : Bodrum’a 10 km. uzaklikta bulunan Bitez, köyle deniz arasindaki araziyi kaplayan mandalina bahçeleri ile maviyle yesilin birlestigi en güzel köselerden biridir.

Karaada : Bodrum’a yaklasik 6 km. mesafede bulunan Karaada, sifali sicak suyu ile ünlüdür. Dogal bir magaradan çikan bu suyun ve magaradaki çamurun çesitli rahatsizliklar üzerinde etkisi oldugu söylenmektedir.

Ada Bogazi (Akvaryum) : Suyun berrakligi nedeniyle Akvaryum adiyla adlandirilmaktadir. Iç adanin açiklarinda 30 m’ye kadar derinligi olan deniz tabani çiplak gözle görülebilmektedir.


Yahsi: Ortakent de, Bitez gibi kumsaldan içerlektir. Burasi yarimadanin en eski yerlesim bölgelerinden biridir. Büyük bir mandalina üretim alanidir. Bodrum`un suyu buradan saglanir. Bodrum`un batisinda, anayol üzerinde kuruludur. Çevredeki onüç orijinal kuleli ev de burada bulunmaktadir. 1601`de insa edilmis Kuleli Mustafa Pasa Konagi`nin daminda ve belki de savunma amaciyla insa edilen 60 cm. kalinligindaki duvarlarin top ateslerinin açtigi gedikler bulunmaktadir.

Ortakent`ten ileriye dogru gidildiginde varilan Yahsi, Bodrum`a dogru doyulmaz güzellikte manzaralar sunar. Buradan bir yol da küçük otel ve restoranlarla bir kaç küçük iskelenin bulundugu genis kumsala uzanir.

Gölköy: Yarimadanin kuzey kiyisi boyunca uzanan yolun ortalarinda, büyük bir koyda kurulu ve alisilagelenlerden daha hos iki köy vardir: Türkbükü ve Gölköy.

Koyun bati yakasinda, tepelerin arasina gömülü ve önündeki iki ada ile korunan Türkbükü köyü, balikçilar için dogal bir siginaktir. Balikçilar burada, sahilden denize dogru çikik pek çok küçük tahta iskeleden hareket ederler. Koyun hemen çikisinda Dil Baliklarinin yatagi bulunur.

Daha ileride, koyun tabanindaki Gölköy, yemyesil bir vadi üzerine kuruludur. Önünde upuzun uzanan kumsal ile küçük pansiyon ve restoranlar vardir. Gölköy`de keyfi çikartilacak pek çok seyin arasinda belki de ilk akla gelen modern yasamin patirtisindan çok uzaklardaki bu köyde sessiz sedasiz çalismalarini sürdüren balikçi halkin, çiftçilerin ve günlük islerini yürüten tüccarlarin kosusturmalarini seyretmektir.

Kargi: Ortakent sahilini geçerek devam edildiginde, Kargi Koyu`na varilir. Güneydeki sahil yolundan geçen dolmuslar Kargi`ya da ugradiklari için, buraya artik daha çok tur tekneleriyle geliniliyor.

Kargi`daki kumsal, yarimada üzerindeki bir çok sahilden çok daha güzeldir. Hem yüzmeye daha elverislidir, hem de daha tenhadir. Ayrica kiyidaki bir kaç taverna, standart kiyi tarifelerinden daha farkli fiyatlarda menüler sunarlar.

Aslinda, Kargi`daki en keyifli eglence, buradaki zarif develerdir. Bu develer uzun yillardir müsterileri sahilde bir asagi bir yukari dolastirarak, bakim masraflarini çikarirlar.Ekleyen : JasepH

Tarih : 7 Aralik 2007, Cuma

Okunma : 2428

Link :

© 2007-2008 Tatil FM
Gizlilik | Reklam | Fethiye | Ölüdeniz | erken rezervasyon | fethiye
Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz.