Anasayfanız yapın    Favorilerine Ekle   E Mail   Tlf : 0 216 355 0 999   Otel ekle  Arama  
Tatil FM
Ana sayfa Oteller Gezi Yerleri Foto Galeri Video Balayı Tatil FM Acenteler Rent a car Tatil
 » Kategoriler

Afyon

Antalya

Aydın

Balıkesir

Denizli

Doğu Anadolu

Gezi Notları

Istanbul

İzmir

Karadeniz

Muğla

Yurt Dışı
 » Seçme oteller

- Fethiye

Agdaki Kayik

Akçay

Akçay Turizm

Akdag

Alanya

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Kalesi

Alanya Surlari

Alaska

Altınoluk

Antalya Hamamlari

Antalya Magaralari

Antalya Müzesi (Merkez)
    

Lyon Fransa

 Fransa`nin gastronomi baskenti olarak kabul edilen Lyon, ülkenin en yogun nüfusa sahip ikinci sehri... Saone ve Rhone nehirleri kiyisinda yer alan sehir, kiyi sehirlerin masumiyetini her yönü ile hissettiriyor.


Rönesans mimarisinin basarili örneklerinin yani sira, her kösesinde müze ve sanat duraklari bulunan kent, önem verdigi sanat dallari kadar dünya mutfagina kazandirdigi lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Kafeleri ile oldugu kadar bistrolari ile ünlü Paris`in 19-yüzyildan bu yana devam ettirdigi bistro kültürünün Lyon`daki adi, `bouchon` (bu-son). Geleneksel `bouchon`lan kesfetmek Lyon`u tanimak demek.

MÜZE TURU SONRASI KEKIKLI KIS
17. yüzyildan bu yana Lyon, Paris`ten sonra sanatin gelisimine en çok katkida bulunan sehir olarak biliniyor. Antik eserlerin yer aldigi küçük Louvre Müzesi olarak adlandirilan sarayda, 5 asirlik tablolara, heykellere ve objelere rastlamak mümkün.

Güzel Sanatlar Müzesi `nin yer aldigi Saint Pierre Kilisesi sonrasi, caniniz farkli bir müze gezmek isterse Lyon`un kumas müzesi oldukça ilgi çekici. Tekstil alaninda öncü sehirlerden biri olan Lyon`daki bu müze, renkli ipek kumaslar, halilar ve duvar kagitlarindan olusturulmus farkli kompozisyonlarla dikkat çekiyor. Müze turunuz sonrasinda Lyon sokaklarina çiktiginizda sogan ve baharat kokularinin yükseldigi `bouchon`larin kapisini çalmakta fayda var.

Yemeginize istah açici etkisiyle bilinen ve tipik bir Fransiz lezzeti olan sogan çorbasi ile baslayabilirsiniz. Lyon`da krema ile pisirilen sogan çorbasinin lezzeti her yerdekinden farkli. Kentin en çok bilinen `bouchon` yemegi `Quiche Lorraine`. Sogan, taze kekik ve Emmantal peyniri karistirilarak hazirlanan karisim, taze hamura eklenip tas firinlarda lezzetli kislere dönüsüyor. Tek kisilik kisle-rin yani sira 4 kisilik pasta boyunda hazirlananlari da var. Lyon`un tipik salatasi, sirke soslu kivircik salata tabagi da kisin yaninda servis edilen garnitürlerden, istege göre salataya çilbir yumurta ve kruton da eklenebiliyor.
Lyon - Fransa Lyon - Fransa Lyon - Fransa


AKSAM YEMEGI IÇIN 3 ENFES SEÇENEK
Lyon Mutfagi`nda aksam yemekleri uzun ve lezzet dolu dakikalar olarak kabul ediliyor. Çogunlukla aile ile geçirilen, en neseli dakikalarin yasandigi aksam yemeklerinde, ister bir `bouchon`da, ister evde, isterseniz sevimli bir Lyon kafesinde olsun, ana yemek için 3 ayri seçenek sunuluyor. Belçika`nin vazgeçilmez lezzeti midye, Lyon`da da oldukça popüler. Midye Mariniere, gün batinimdan itibaren restoranlarin mönülerine ekledikleri ilk lezzet. Beyaz sarap, sogan ve maydanoz ile özel midye tencerelerinde pisirilen midyenin sosu da kendisi kadar lezzetli.

Lyon`da et yemekleri genellikle tencerede pisiriliyor. Yahni benzeri tatlarin en bilineni domates soslu biftek. Kisik ateste saatlerce yumusatilarak pisirilen biftegin her damak lezzetine hitap ettigi söyleniyor. Lyon`un Fransiz Mutfagi`na en büyük katkisi kaz cigeri. Toie gras` olarak adlandirilan yemek, `bo-uchon`lara özgü bir tat. Gerek etin, gerek midyenin, gerekse cigerin yaninda sunulan vazgeçilmez lezzet ise kizarmis patates. Majör Martin Caddesi`nde yer alan Cafe des F^dera-tions, üç lezzeti de basari ile sunanlardan sadece biri. Aksam yemeklerinde lezzetli `bouchon` tatlarina Lyon`un 31 farkli mahzeninde bekleyen kirmizi ve beyaz saraplar ile yeni mahsuller eslik ediyor.

LEZIZ KRUVASANLAR
Lyon, Fransiz Mutfagi`nin geleneksel tatlarini basari ile sunan kentlerden bir tanesi. Michelin yildizli restoranlari, dünyaca ünlü sef asçilari ile taninan kentin, eski Lyon`da yer alan pastanelerinde sabahin ilk isiklari ile duyulan kokular çikolatali kruva-san ve sicak çikolatadan geliyor. `Pain au chocolat` olarak adlandirilan kruvasanlarin visnelisi de son yillarin tercih edilen lezzetlerinden. Nehir kenarinda sabah yürüyüsünü bitirenler, okula yetisenler, çalisanlar ve Lyon`u kesfedenler geleneksel tatlar kuyruguna giriyor. Gün batimi saatlerinde, Rhone Nehri`nden kenti izleyip tekne turuna çikanlara limonata ikram ediliyor. Ev yapimi limonatanin az sekerli ve buruk tadi, Lyon`un önemli lezzetlerinden biri.

(Michelin yildizli restoranlari, dünyaca ünlü sef asçilari ile taninan kentin, eski Lyon`da yer alan pastanelerinde sabahin ilk isiklari ile duyulan kokular çikolatali kruvasan ve sicak çikolatadan geliyor.Ekleyen : JasepH

Tarih : 28 Ocak 2008, Pazartesi

Okunma : 3322

Link :

© 2007-2008 Tatil FM
Gizlilik | Reklam | Fethiye | Ölüdeniz | erken rezervasyon | fethiye
Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz.